Live Mapping Contest
Edition XIX June 7th - 10th 2018 | Rome
Audio Visual Performing Artists Meeting
June, 7th 2018, 3:00 pm | June, 10th 2018, 2:00 am
June 7 - 10, 2018
Ex Mattatoio, Rome Italy, Rome, Italy

LPM in collaboration with Video Mapping Mexico is glad to announce the Live Mapping Contest 2018!!!

40 live visual mapping show to win the over 15.000 € prizes offered from our delicious technical partners.

The length of the show is 5 minutes per applicant and is required to be performed live with sound design or soft recorded music.

3 main slots on June 7, 8 and 9 from 21:00 to 01:00 to select the best 3 each day.

1 finals day on Sunday June 10 from 22:00 to 23:30

1 Awards Ceremony on Sunday June 10 at 00:00

Jury:
VJ Catmac – Video Mapping Mexico
Claudio Guerrieri – Live Cinema Festival
Michele Lotti – Manifesto Delle Visioni Parallele
Antoine Meissonnier – Millumin

Live Mapping Contest

FIRST PRIZE

SECOND PRIZE

THIRD PRIZE

SLOT 1 THURSDAY 7
21:00 | 01:00

  • 21:00 - 21:10

    Obscura

    198 | Mapping
  • 21:10 - 21:20

    Malaria Hysteria

    107 | Mapping
  • 21:20 - 21:30

    FUSIMAPP

    37 | Mapping
  • 21:30 - 21:40

    Duo

    44 | Mapping
  • 21:40 - 21:50

    Live visuals and live mapping

    45 | VJ SET
  • 21:50 - 22:00

    Live Mapping Constest

    46 | Mapping
  • 22:00 - 22:10

    Tireless Daydreamers in urban cityscape

    70 | Mapping
  • 22:10 - 22:20

    ELYONMAP

    68 | Mapping
  • 22:20 - 22:30

    Live mapping

    41 | Mapping
  • 22:30 - 22:40

    Tela Bruta Gen

    69 | Mapping
  • 22:40 - 22:50

    architectural space live

    45 | Mapping
  • 22:50 - 23:00

    VGA for Breakfast

    88 | Mapping
  • 23:00 - 23:10

    VJTECH

    79 | Mapping
  • 23:10 - 23:20

    Asphyxia_mapping

    54 | Mapping

SLOT 2 FRIDAY 08
21:00 | 01:00

  • 21:00 - 21:10

    Cosmic Music

    79 | Mapping
  • 21:10 - 21:20

    de-constrkt

    74 | Mapping
  • 21:20 - 21:30

    ImproMAP

    3013 | VJ SET
  • 21:30 - 21:40

    Sacred Geometry

    56 | Mapping
  • 21:40 - 21:50

    Clear Mirror

    66 | Mapping
  • 21:50 - 22:00

    Fusion

    195 | Mapping
  • 22:00 - 22:10

    Lumatron

    118 | Mapping
  • 22:10 - 22:20

    Movement of Collage

    52 | Mapping
  • 22:20 - 22:30

    Live Mapping Baktun

    2749 | Mapping
  • 22:30 - 22:40

    Distopic

    54 | Mapping
  • 22:40 - 22:50

    Follow the Bird

    56 | Mapping
  • 22:50 - 23:00

    JUNIA

    54 | Mapping
  • 23:00 - 23:10

    Alca Team live mapping

    70 | VJ SET

SLOT 3 SATURDAY 9
21:00 | 01:00

  • 21:00 - 21:10

    Bloom

    491 | Mapping
  • 21:10 - 21:20

    arimappcompetition

    112 | Mapping
  • 21:20 - 21:30

    NEON cipher [PATH OF THE SAMURAI]

    48 | Mapping
  • 21:30 - 21:40

    VJ Hellstone

    44 | Mapping
  • 21:40 - 21:50

    ULTRAHUMAN INVASION

    63 | Mapping
  • 21:50 - 22:00

    We are nature

    130 | Mapping
  • 22:00 - 22:10

    Live Mapping

    62 | Mapping
  • 22:10 - 22:20

    Kronic.Tv

    67 | Mapping
  • 22:20 - 22:30

    Hypno_bot

    309 | Mapping
  • 22:30 - 22:40

    black_hole

    494 | Mapping
  • 22:40 - 22:50

    Live VJ mapping

    84 | Mapping
  • 22:50 - 23:00

    Fondamental Darkness

    70 | Mapping
  • 23:00 - 23:10

    kuhe nur

    49 | Mapping

FINAL & CEREMONY SUNDAY 10
22:00 | 00:30

THE PARTICIPANTS TO THE FINALS ARE THE BEST 9
3 OF SLOT 1 + 3 OF SLOT 2 + 3 OF SLOT 3

THE BEST 3 ARE CELEBRATED AT 00:00 IN THE STUDIO 2